AKTUALNOŚCI

16.02.2017 Obchody Chińskiego Nowego Roku
Relacja z chińskiego Nowego Roku w Kolegium Jagiellońskim
11 – 16 luty 2017 r.
Barwne i kolorowe obchody nowego chińskiego roku mieli okazję pokazać torunianom lektorzy Instytutu Konfucjusza w Kolegium Jagiellońskim w Toruniu oraz ich uczniowie. Impreza rozpoczęła się w sobotę 11 lutego o godz. 12:00 paradą na toruńskiej starówce, gdzie główną atrakcją był chiński smok, który szalał przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki chińskiej, zabierając przy tym przechodniów, którzy z zaciekawieniem wędrowali za smokiem. Smok zaprowadził zebranych prosto do Kolegium Jagiellońskiego, gdzie czekała na nich reszta atrakcji, celebrująca nowy chiński rok. Zainteresowani już od godziny 13:00 mieli okazję uczestniczyć w zajęciach i nauczyć się podstaw chińskiej kaligrafii, niezwykłej sztuki Tai Chi, oryginalnych wycinanek, a także wziąć udział w pokazowej lekcji języka chińskiego. Głównym punktem programu było specjalne przedstawienie, które zaprezentowali lektorzy Instytutu Konfucjusza w Kolegium Jagiellońskim, ich goście oraz uczniowie. Przedstawienie zawierało krótkie pokazy chińskiej sztuki walki, Peking Opera show, Tai Chi, kaligrafii oraz tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu chińskiego. Cały sobotni event zakończył się degustacją chińskich potraw, a osoby chętne mogły wziąć udział w konkursie jedzenia pałeczkami na czas. W trakcie zabaw uczestnicy mieli szansę zdobyć również cenne nagrody, m.in. bon zniżkowy na kurs języka chińskiego oraz gadżety prosto z krainy smoka.

W kolejnym punkcie programu obchodów chińskiego roku znajdował się wykład Elżbiety Marcinkowskiej, która opowiadała o tradycyjnej medycynie chińskiej, a także o praktyce Qigong i wydobywaniu energii. Wykład miał miejsce w Kolegium Jagiellońskim dnia 13 lutego i rozpoczął się o godz. 16:30. Uczestnicy wykładu mieli okazję poczęstować się chińską herbatą, a także uzyskać cenne porady na temat poprawy swojego stanu zdrowia, dzięki praktykowaniu medycyny chińskiej.

Następnym wydarzeniem w programie chińskiego nowego roku był seans chińskich komedii romantycznych. Dnia 14 lutego w Walentynki, miłośnicy kultury chińskiej oglądali film pt. ”A jeśli to Ty” w języku chińskim. Seans rozpoczął się o godz. 17:30.

Ciekawym punktem i sporym zainteresowaniem cieszył się wieczór chińskich gier planszowych, który odbył się w środę 15 lutego w kawiarni Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Lektorki z Chin przygotowały chińskie gry, m.in. mahjong, gomoku, trylma. Uczestnicy podzielili się na grupy i uczyli grać po kolei każdej z gier. Wieczór był tak pełen śmiechu i zabawy, że osoby zainteresowane wyraziły chęć na jego powtórzenie.

W ostatnim dniu obchodów chińskiego nowego roku w naszym programie odbył się wykład, a dokładnie relacja z podróży chińskiej profesora Marceli Burdelskiego, specjalisty w zakresie stosunków międzynarodowych, a w szczególności w Azji Wschodniej. Relacja miała miejsce w Kolegium Jagiellońskim dnia 16 lutego w czwartek. Osoby zebrane mogły posłuchać ciekawych opowieści profesora, zobaczyć różne pamiątki prosto z Chin, pokaz zdjęć i filmów.

Całe wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Prezydenta Miasta Toruń. Bardzo byśmy chcieli poszerzyć kulturę chińską w Toruniu, dlatego planujemy organizować tego typu imprezę cyklicznie każdego roku!

[envira-gallery id=”9009″]

Skip to content