AKTUALNOŚCI

DEBATA “JAKA AMERYKA PO WYBORACH”

2016-11-05

W piątek, 4 listopada 2016 r., a więc niemalże w przededniu wyborów w Stanach Zjednoczonych, odbyła się w Kolegium Jagiellońskim debata pt. „Jaka Ameryka po wyborach. Konsekwencje dla Polski“.  W debacie udział wzięli: pani mec. Maria Szonert – Binienda – v-ce Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, Profesor Honorowa Kolegium Jagiellońskiego – TSW oraz prof. Grzegorz Górski – prawnik, autor licznych publikacji z zakresu konstytucjonalizmu amerykańskiego.

W ramach wstępu do debaty pani mec. Szonert – Binienda zaprezentowała główne problemy i tematy amerykańskiej kampanii wyborczej oraz szeroki kontekst wtorkowych wyborów na urząd Prezydenta, członków obu izb Kongresu, gubernatorów i sędziów.

Następnie dyskutanci ustosunkowali się do dwóch głównych zagadnień debaty, a więc potencjalnych zmian sytuacji wewnętrznej w Stanach Zjednoczonych w razie wyboru Hillary Clinton bądź Donalda Trumpa oraz wynikających z tego skutków dla sytuacji Polski i Polaków. W podsumowaniu debaty dyskutanci odpowiedzieli na pytania publiczności.

Skip to content