AKTUALNOŚCI

Vaclav Klaus laureatem Nagrody Jagiellońskiej

 

Święto Uczelni 12 sierpnia 2017 roku
Były Prezydent Republiki Czeskiej Prof. Václav Klaus
laureatem Nagrody Jagiellońskiej

W dniu 12 sierpnia 2017 roku podczas uroczystości Święta naszej Uczelni wręczona została Nagroda Jagiellońska. To wyróżnienie w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju politycznego, gospodarczego, kulturalnego i naukowego Europy Środkowej otrzymał JE Pan Václav Klaus, Premier Czech w latach 1992 – 1997 i Prezydent Republiki Czeskiej w latach 2003 – 2013.

Laudację na cześć Laureata przedstawił prof. Grzegorz Górski (tekst laudacji tutaj).

Podczas tej uroczystości list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do Laureata odczytał Doradca Prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz (z listem można zapoznać się tutaj). Wyrazy uznania dla Laureata przekazali m.in. wiceminister Pani Marzenna Drab, wicemarszałek województwa Pan Sławomir Kopyść oraz Prezydent Torunia Pan Michał Zaleski.

Pan Prezydent Václav Klaus w swoim wystąpieniu skoncentrował się na kwestii warunków zachowania swojej tożsamości przez kraje naszego regionu w Unii Europejskiej. Z treścią wystąpienia Prezydenta Vaclava Klausa można zapoznać się tutaj.

Warto dodać, że w przeddzień naszej uroczystości Pan Prezydent został podjęty przez Prezydenta Michała Zaleskiego na spotkaniu z przedstawicielami środowisk samorządowych, gospodarczych i naukowych w Sali Królewskiej Ratusza Staromiejskiego.

Obecność Pana Prezydenta Václava Klausa w Toruniu była wielkim wydarzeniem, które przyciągnęło uwagę nie tylko społeczności naszego miasta. Dziękujemy temu jednemu z najwybitniejszych polityków europejskich przełomu XX i XXI wieku za wizytę w grodzie Kopernika.

W drugiej części Święta Uczelni wręczone zostały wyróżnienia dla Pracowników Kolegium Jagiellońskiego oraz dyplomy ukończenia studiów Absolwentom Rocznika 2017 roku.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z uroczystości.

 

Skip to content