AKTUALNOŚCI

HOŁD DLA BOHATERÓW

Hołd dla Bohaterów, oceny dowódców…
Debata o Powstaniu Warszawskim
w toruńskim Ratuszu
Zgodnie z zapowiedziami, wczorajsza debata o potrzebie wywołania Powstania Warszawskiego oraz o jego rezultatach, przyciągnęła wielkie zainteresowanie. Występujący w debacie prof. Wojciech Polak, red. Piotr Zychowicz oraz prof. Grzegorz Górski (marszałek Jan Wyrowiński nie mógł dojechać z uwagi na zmianę planów związanych z wczorajszymi obradami Senatu), stworzyli znakomitą atmosferę szczerej, twardej, ale i niezwykle kulturalnej rozmowy. Zgromadzeni słuchacze, towarzyszyli tym sporom historyków przez prawie trzy godziny. Włączyli się też aktywnie w dyskusję, wnosząc do niej wiele ciekawych wątków.

Spotkanie, odbywało się w dniu rocznicy kapitulacji Powstania. Będąc wyrazem hołdu dla ofiary setek tysięcy mieszkańców Warszawy oraz bohaterskich żołnierzy Armii Krajowej, nie było wolne od twardych ocen, formułowanych pod adresem dowódców AK, którzy w lipcu 1944 roku podejmowali tragiczne w skutkach decyzje.

Debata stała się z pewnością ważnym wydarzeniem naukowym i elementem dyskusji toczonej dzisiaj w Polsce, na temat miejsca Powstania Warszawskiego, zarówno w naszej najnowszej historii, jak i jego znaczenia dla współczesnych postaw Polaków.

Skip to content