AKTUALNOŚCI

I MIĘDZYNARODOWYM KONGRES AZJATYCKI

W dniach 15-16 maja 2014 r. odbył się w Toruniu I Międzynarodowy Kongres Azjatycki. Wydarzenie wzbudziło ogromne zainteresowanie w polskim i międzynarodowym środowisku naukowym. Uczestnikami Kongresu byli uznani przedstawiciele polskich i zagranicznych ośrodków naukowych, ambasadorowie i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego państw azjatyckich, parlamentarzyści, członkowie władz województwa kujawsko-pomorskiego i Torunia.

Nasza uczelnia bardzo aktywnie zaistniała na Kongresie jako organizator panelu “Miejsce i rola Chińskiej Republiki Ludowej w polityce Unii Europejskiej i Polski”. Ta interesująca i ważna dla Polski problematyka cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników Kongresu. Nie była zresztą przypadkowa, bowiem w działalności naukowej KJ TSW tematyka chińska nabiera coraz większego znaczenia. Warto wspomnieć, że w gronie wykładowców KJ TSW znajdują się uznani znawcy tej problematyki, a w ostatnich miesiącach uczelnia podjęła bardzo intensywne i owocne działania na rzecz nawiązania współpracy naukowej z liczącymi się ośrodkami naukowymi w Chinach.

Panel zorganizowany przez KJ TSW obył się 16 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Moderatorem panelu był dr Marceli Burdelski, zaś wiodącymi zagadnieniami panelu były: Zasady polityki handlowej i inwestycyjnej UE wobec ChRL (prof. dr hab. Kazimierz Starzyk), Stosunki Zachodu z Chinami (dr Jan Parys), Miejsce i rola ChRL w działaniach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych – działania dyplomacji unijnej wobec Chin (dr Marceli Burdelski), Założenia chińskiej wojny informacyjnej (dr Adam Olechowski).

Ta interesująca problematyka zaowocowała równie interesującą dyskusją, w której udział wzięli liczni uczestnicy panelu.
Relacja z panelu pojawiła się w lokalnej telewizji, natomiast obrady rejestrowała również redaktor Tang Li z Chińskiego Radia Międzynarodowego w Pekinie. Relacja z przebiegu panelu została wyemitowana na antenie tej stacji.

Skip to content