AKTUALNOŚCI

IZYTA PROF. KRZYSZTOFA GÓRSKIEGO W TORUNIU

31 lipca jeden z najwybitniejszych polskich astronomów prof. Krzysztof Górski odwiedził Kolegium Jagiellońskie. Podczas spotkania z PROREKTOR Dr Iwoną Przeor – Pastuszak oraz kanclerzem Elżbietą Górską, Gość zapoznał się z planami Kolegium w interesującym  dlań obszarze naukowym.

Tego samego dnia prof. K. Górski spotkał się z Panem Marszałkiem Województwa Piotrem Całbeckim oraz zespołem kierującym projektem Astrobaz. Gość miał okazje zapoznać się z Astro-bazą w Unisławiu. Zarówno Urząd Marszałkowski, jak i przedstawiciele Kolegium Jagiellońskiego wyrazili pragnienie, rozwijania współpracy przy rozwoju tego projektu oraz innych projektów, we współpracy z NASA. Prof. K. Górski zadeklarował gotowość wsparcia tych wysiłków u strony amerykańskiej oraz w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Po południu nasz Gość, na otwartym wykładzie pod patronatem Pana Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego w Dworze Artusa przedstawił historię badań nad promieniowaniem tła, aktualny stan i osiągnięcia misji Planck oraz dalsze oczekiwania na najbliższy okres. W pasjonującej prelekcji wypełniona słuchaczami po brzegi sala Dworu Artusa, odbyła niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni.

Skip to content