Pani Maria Szonert – Binienda ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim i na Rutgers University (The State University of New York) oraz MBA na Akron University. Zawodowo pracuje wykonując zawód prawnika w stanie Ohio w USA.
Pani Maria Szonert – Binienda prowadzi szeroko zakrojoną działalność społeczną. Aktualnie jest v-ce Prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej do spraw Polski, prezesem Fundacji Kresy – Syberia, założycielem oraz członkiem zarządu Światowej Rady Badań nad Polonią. Jest także założycielką i prezesem Instytutu Libra, w ramach którego od wielu lat prowadzi badania nad zbrodnią katyńską. W sprawie Janowiec i inni przeciwko Rosji przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka zorganizowała i przewodniczyła międzynarodowej grupie specjalistów prawa międzynarodowego z Public International Law & Policy Group w przygotowaniu memorandum wspierającego rodziny katyńskie (amicus curiae brief). Była także organizatorką konferencji naukowych nt. zbrodni katyńskiej w szkole prawa na Case Western Reserve University oraz w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Pani Maria Szonert – Binienda była też inicjatorką projektu odtajniania akt katyńskich przez Archiwa Narodowe Stanów Zjednoczonych w latach 2011/2012. Ponadto Pani Maria Szonert – Binienda jest autorką prezentacji i opracowań na temat tragedii smoleńskiej, w tym raportu „Smoleńsk Maze – 2014 Status Report”. Występowała też, jako ekspert prawny, w sprawach dotyczących tragedii smoleńskiej przed Parlamentem Europejskim w Brukseli.
Pani Maria Szonert – Binienda jest autorką wielu opracowań historycznych oraz prawnych, jak również artykułów publicystycznych. W 2002 roku wydała w USA książkę pt. „World War II through Polish Eyes: In the Nazi-Soviet Grip”, a w 2008 roku książkę pt. „Null and Void: Poland: Case Study in Comparative Imperialism”. Jest również autorką serii opracowań nt. zbrodni katyńskiej wydanej we współpracy z Case Western Reserve University.
Tytuł Profesora Honorowego jest nadawany w uznaniu wybitnego wkładu w rozwój nauki, jak również w uznaniu wybitnych zasług w działalności społecznej. Działalność Pani Marii Szonert – Biniendy w zakresie badania różnych aspektów ważnych dla Polski wydarzeń historycznych, z uwzględnieniem aspektu prawnego tych procesów, jak również Jej pozycja społeczna w środowisku polskim w Stanach Zjednoczonych w pełni uzasadniają nadanie tego wyróżnienia.
Dla Kolegium Jagiellońskiego jest zaszczytem, iż osoba Pani Prezes uświetniła nasze środowisko naukowe, wzmacniając nasze dotychczasowe więzy transatlantyckie.