W trakcie spotkania przedstawiono film pokazujący działalność Więziennego Klubu Literackiego „Bartnicka 10” oraz efekty wielowymiarowych form pracy twórczej. Zaprezentowano również książki wydane przez klub literacki. Wychowawca ds. kulturalno-oświatowych przedstawił zakres swoich obowiązków i szczegółowo przedstawił, jaka jest rola kultury w izolacji. Z kolei skazani „tłumaczyli się” przed studentami ze swojej, ponad przeciętnej, aktywności. Studentów interesowało, na ile aktywność ta wynika z autentycznych potrzeb, a na ile z koniunkturalizmu. Według skazanych, nie ma to nic wspólnego z chęcią osiągnięcia korzyści, ponieważ w warunkach więziennych czasami lepiej opłaca się siedzieć cicho i nic nie robić, niż „dekonspirować się” poprzez swoją aktywność.
-Mówiąc o braku korzyści, chyba jednak nie do końca jesteśmy szczerzy. Możliwość kreatywnego spędzenia czasu, poprzez uczestniczenie w wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Kontakt z ludźmi, którzy odwiedzają zakład karny, czy choćby przyjazd do Was. To wszystko ma swoją wartość i jest dla nas cenne – przyznają po krótkiej dyskusji skazani.
Należy dodać, iż Kolegium Jagiellońskie TSW jest jedną z kilkunastu uczelni współpracujących z ZK Włocławek. Wyróżnia ją jednak cykliczność organizowanych przedsięwzięć, które są planowane z wyprzedzeniem semestralnym. Podczas wizyt w Toruniu odnoszę wrażenie, że współpraca z Zakładem Karnym we Włocławku jest bardzo ceniona.
Tekst i zdjęcia: Tomasz Seroczyński – wychowawca Zakładu Karnego we Włocławku