AKTUALNOŚCI

Relacja z Chińskiego Nowego Roku 2019 w Kolegium Jagiellońskim

Chiński Nowy Rok, zwany również Świętem Wiosny to dla Chińczyków jedno z najważniejszych świąt.

Tradycyjnie Święto Wiosny trwa 15 dni i zakończone jest Świętem Latarni, które w tym roku przypada 19 lutego. Warto wspomnieć, że każdy rok posiada towarzyszący mu chiński znak zodiaku, który charakteryzuje nadchodzący czas, co również określane jest przez chiński kalendarz księżycowy. Rok 2019 jest Rokiem Świni.

Świnia jest uważana w Chinach za zwierzę przynoszące bogactwo i szczęście.

Tegoroczne obchody Chińskiego Nowego Roku rozpoczęły się 8.02.2019 na auli Kolegium Jagiellońskiego. Gościem specjalnym był pan Zbigniew Rasielewski – Zastępca Prezydenta Torunia. Wszystkich zgromadzonych przywitała dr Joanna Górska-Szymczak prorektor ds. jakości kształcenia Kolegium Jagiellońskiego:

– Już po raz czwarty obchodzimy w naszej uczelni to święto, po raz pierwszy jednak w tak licznym gronie, wraz z przedszkolakami. To także okazja, aby uczestnicy pilotażowego programu nauki języka chińskiego pochwalili się swoimi sukcesami.

Kolegium Jagiellońskie wraz z Instytutem Konfucjusza prowadzi naukę języka Chińskiego w toruńskich przedszkolach, dzięki czemu dzieci od najmłodszych lat mają możliwość obcowania z językiem i kulturą chińską. Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce.

Drugiego dnia tj. 9.02.2019 r naszym gościem honorowym był Prezydent Miasta- Michał Zaleski.

– Dziękuję władzom Kolegium Jagiellońskiego za propagowanie języka i zwyczajów „Państwa Środka”, bo przecież kiedyś Chiny uważano na środek świata. Życzę dużo szczęścia i bogactwa z okazji Roku Świni – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

fot.: Wojtek Szabelski

O oprawę artystyczną  uroczystości zadbali: lektorki i słuchacze Instytutu Konfucjusza w Toruniu, uczniowie Liceum Jagiellońskiego, nauczyciele z Instytutu Konfucjusza w Gdańsku, dzieci ze szkoły podstawowej Cambridge Academy oraz dzieci z toruńskich szkół i przedszkoli. Nie zabrakło śpiewu, tańca oraz gry na instrumentach. Najgłośniejsze brawa otrzymały przedszkolaki. Wszyscy goście byli zachwyceni.

Po zakończeniu części artystycznej uczestnicy mogli spróbować chińskich potraw. Następnie, podążając “pandowym szlakiem” nasi goście mieli okazję uczestniczyć w zajęciach podczas których mogli nauczyć się podstaw chińskiej kaligrafii, niezwykłej sztuki Kung-fu, oryginalnych chińskich wycinanek, pobawić się chińskim jojo, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w chińskich strojach, a także wziąć udział w warsztatach dekorowania babeczek czy w konkursie jedzenia pałeczkami.

Kolegium Jagiellońskie – Chiński Nowy Rok 2019

Kolegium Jagiellońskie – Chiński Nowy Rok 2019

Dzieci z toruńskich przedszkoli

Kolegium Jagiellońskie – Chiński Nowy Rok 2019

Nauka Kung-fu

Warsztaty dekorowania babeczek

Warsztaty dekorowania babeczek

Chińskie wycinanki

Chińska fotobudka

Chińska fotobudka

Chińskie jojo

 

Skip to content