AKTUALNOŚCI

Relacja z Chińskiego Nowego Roku w Kolegium Jagiellońskim 2-3 luty 2018 r.

W tym roku obchody Chińskiego Nowego Roku rozpoczęliśmy już 2 lutego przy współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
Podczas wieczoru z kulturą Chin mieszkańcy Torunia mieli okazję zapoznać się z filmami dokumentalnymi o fenomenie chińskiej herbaty, a także tradycjach i zwyczajach dawnych i współczesnych Chin- autorstwa Remigiusza Jakubowskiego:

  • Chiny: Kolebka herbaty
  • Chiny: Bulang, Królowie herbacianych drzew
  • Chiny: Hani i sąsiedzi

W czasie wyżej wymienionego wydarzenia uczestnicy wzięli również udział w rytuale parzenia tradycyjnej chińskiej herbaty przygotowanego przez lektorki Confucius Classroom w Kolegium Jagiellońskim- TSW. Dodatkową atrakcją w czasie pokazu była również degustacja potraw kuchni orientalnej.

Wydarzenie to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i zostało opisane w China Radio International Online: http://bit.ly/2C10zAz

Obchody Chińskiego Nowego Roku w Kolegium Jagiellońskim – TSW rozpoczęły się w sobotę 3 lutego o godz. 12:30 paradą po toruńskiej starówce, gdzie główną atrakcją był chiński smok, który szalał przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki chińskiej, zabierając przy tym przechodniów, którzy z zaciekawieniem wędrowali za smokiem. Smok zaprowadził zebranych prosto do Kolegium Jagiellońskiego, gdzie czekała na nich reszta atrakcji.
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się na Auli o godzinie 13:30.

Gości powitał Profesor Grzegorz Górski, a następnie wręczył nagrody zwycięzcom konkursu „Twój pies symbolem Chińskiego Nowego Roku 2018”.

Następnie ks. dr Adam Machowski wygłosił referat pt. „Dialog Konfucjusza i Tomasza z Akwinu Życie moralne jako podstawa otwarcia się na dialog z innymi”.

O oprawę artystyczną uroczystości zadbali uczniowie oraz lektorki Confucius Classroom.

Podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję spróbować chińskich potraw, a osoby chętne mogły wziąć udział w konkursie jedzenia pałeczkami. W trakcie zabaw uczestnicy mieli szansę zdobyć również cenne nagrody.

Zainteresowani już od godziny 15:00 mieli okazję uczestniczyć w zajęciach podczas których mogli nauczyć się podstaw chińskiej kaligrafii, niezwykłej sztuki Tai Chi, oryginalnych wycinanek, a także wziąć udział w pokazowej lekcji języka chińskiego.

Całe wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu Gminy Miasta Toruń.

Relacja z uroczystości na China Radio International Online: http://bit.ly/2seUdOy oraz na Xinhuanet http://bit.ly/2BfyfOb

 

[envira-gallery id=”13869″]


Poznaj bliżej kulturę Chin ! Rok Psa rozpoczynamy od parady po toruńskiej Starówce, a świętować będziemy przez cały dzień. Poznaj repertuar tego wielkiego wydarzenia i dowiedz się, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Program:
3.02 (sobota):
12:30 – 13:00 parada po toruńskiej starówce (start przy pomniku Mikołaja Kopernika)
13:30 – 15:00 otwarcie uroczystości
15:00 – 17:00 zajęcia z wycinanek chińskich, kaligrafii oraz Tai Chi
15:00 – 16:00 lekcja pokazowa języka chińskiego
15:00 – 15:30 czytanie chińskich bajek
13:30 – 18:00 Wystawa Rękodzieła Chińskiego

Wszystkich serdecznie zapraszamy !!

Skip to content