AKTUALNOŚCI

VI Światowe Forum Rozwoju Kultury Toruń, 9 – 11 lipca 2018 r.

2018-07-15

W dniach od 9 do 11 lipca 2018 r. Toruń był miejscem niezwykłego spotkania ponad 60 uczonych z trzech kontynentów, którzy prowadzili dialog poświęcony różnym aspektom relacji międzykulturowych, ich znaczeniu w zglobalizowanym świecie oraz znaczenia kultury, jako głównej przestrzeni spotkania różnych cywilizacji.

Organizatorami tego przedsięwzięcia były przede wszystkim Uniwersytet Hubei w Wuhanie i Chińska Akademia Nauk Społecznych.
Polskimi partnerami tego przedsięwzięcia były Kolegium Jagiellońskie w Toruniu wraz ze swoją Confucius Classroom oraz Wydziałem Nauk Administracyjnych i Ekonomicznych w Czechach, a także Akademia Polonijna w Częstochowie.

Na Forum reprezentowanych było ponad 30 uczelni i ośrodków naukowych z Chin, Czech, Korei, Malezji, Tajlandii, Indii, Izraela, Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Polski.

W ciągu intensywnych dwudniowych prac rozważano różne aspekty spotkania cywilizacji Wschodu i Zachodu w kontekście dynamicznych procesów globalizacyjnych. Strona chińska, najliczniej reprezentowana podczas Forum, podkreślała znaczenie potrzeby poszukiwania wspólnych wartości ogólnoludzkich jako fundamentu nowych relacji pomiędzy różnymi cywilizacjami i kulturami. Polscy uczestnicy konferencji (prof. Krystyna Żuchelkowska, prof. Wojciech Gulin i prof. Grzegorz Górski – wszyscy z Kolegium Jagiellońskiego oraz prof. Zbigniew Makarewicz z Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia) wskazywali m.in. na polskie doświadczenia budowania relacji międzykulturowych i międzycywilizacyjnych, rolę rodziny oraz zdefiniowanych przez wspólnotę międzynarodową praw dziecka jako wspólnego, ogólnoludzkiego katalogu wartości, a także na znaczenie zjawiska empatii społecznej jako podstawy budowania współczesnych relacji międzykulturowych.

Spotkanie zakończyło się przyjęciem Deklaracji Toruńskiej, stanowiącej swoistą puentę obrad. Kolejne konferencje, które odbędą się z udziałem Kolegium Jagiellońskiego, będą miały miejsce w listopadzie 2018 r. w Szanghaju oraz w lipcu 2019 r. na Sri Lance.

Skip to content