AKTUALNOŚCI

WEEKEND DKMS – 21-22.01.2017 R.

2017-01-19
logo_black_polish
W Kolegium Jagiellońskim odbędzie się kolejny Dzień Dawcy Szpiku, czyli dzień rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych. I TY w tak prosty sposób, możesz uratować komuś życie!

Dlaczego potrzebujemy Twojej pomocy?

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 1,1 milion Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, z czego w bazie Fundacji DKMS ponad 1 milion. Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 28 milionów potencjalnych Dawców. Mimo to poszukiwanie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne, jak szukanie igły w stogu siana. Dla wielu Pacjentów wciąż nie można znaleźć osoby, która mogłaby uratować ich życie. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy wynosi 1:20 000, a nawet 1: kilku milionów. To właśnie sprawia, że poszukiwania są tak trudne. Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców, tym większa szansa na znalezienie genetycznego bliźniaka. Kto może zostać dawcą?

  • każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia,
  • ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).
Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:
  • przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,
  • pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
  • wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.
Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, które wraz z danymi Dawcy przechowywane są w bazie potencjalnych Dawców. Jeśli okaże się, że pacjent, który potrzebuje przeszczepienia szpiku, ma taki sam kod genetyczny jak Dawca znajdujący się bazie – dochodzi do przygotowania procedury pobrania szpiku kostnego lub komórek macierzystych od zarejestrowanego potencjalnego Dawcy.

Jakie są metody pobrania?

  • pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków),
  • pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków).
PAMIĘTAJ, ŻE POBRANIE SZPIKU KOSTNEGO NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z KRĘGOSŁUPEM!

O Fundacji DKMS Misją Fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych. Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. W ciągu 8 lat Fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1 milion potencjalnych Dawców

Więcej informacji znajdziesz na: www.dkms.pl

Skip to content